رییس سازمان سنجش خبر داد:

نسل سوم تقلب یاب‌ها و دستگاه‌های آشکارساز در زمان برگزاری کنکور به کار گرفته می‌شوند

سنجش

رییس سازمان سنجش گفت: اینترنت در زمان برگزاری نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ قطع نمی شود زیرا دیگر ضرورتی وجود ندارد. نسل سوم تقلب یاب ها و دستگاه های آشکارساز به کار گرفته می شوند.

 دکتر عبدالرسول پورعباس در برنامه تلویزیونی شبکه خبر درباره قطع اینترنت در زمان برگزاری نوبت اول کنکور سراسری گفت: دیگر این موضوع ضرورتی ندارد. در آن سال که اینترنت قطع شد امکانات فعلی مقابله با تقلب‌ها در اختیار ما نبود اما اکنون با دستگاه‌های تقلب یاب و آشکارساز حفاظت برقرار است.

وی گفت: لازم است از پلیس فتا تشکر کنم. عده‌ای کلاهبردار به صورت ناجوانمردانه سعی می‌کنند از مردم پول بگیرند. از داوطلبان خواهش می‌کنم که به این افراد پول ندهند. پرونده‌هایی داشتیم که این باندهای کلاهبردار از داوطلب و خانواده اش اعتراف گرفته‌اند و با این اعترافات آنها را تهدید کرده‌اند. ۱۹ هزار نفر را رصد کردیم که کانال‌های مدعی تقلب را ترک کردند. به تمام داوطلبان توصیه می‌شود این کانال‌ها را تا زمان برگزاری کنکور ترک کنند زیرا اگر با آشکارسازها متوجه شویم که تجهیزات گرفته‌اند حتی اگر از تجهیزات استفاده نکنند هم متخلف محسوب شوند.

تجهیزات هندزفری و موبایل واره در قالب تبانی خریداری شده و جاسازی شده است

رییس سازمان سنجش گفت: همین امروز دو کانال بزرگ با ۵۰ هزار فالور را دستگیر کردند. دلیل اینکه خریداری تجهیزات تخلف محسوب می‌شود این است که تعداد زیادی از داوطلبان رفتند تجهیزات هندزفری و موبایل واره خریده‌اند. این دستگاه‌ها در قالب تبانی خریداری شده و جاسازی شده است. فرد در ابتدایی که وارد حوزه می‌شود، به محض روشن شدن آن توسط دستگاه‌های ما سیگنال‌ها دریافت می‌شود و صورت جلسه می‌شود.

برخی از افراد به دکتر مراجعه کرده‌اند و ابزارهای جاسوسی برای کنکور را در بدن کار گذاشته‌اند!

وی افزود: حتی قبل از فرآیند آزمون هم اگر داوطلب این ابزارها را داشته باشد متخلف محسوب می‌شود و از آزمون محروم می‌شود. این موبایل واره ها ابزار جاسوسی هستند و اگر خریداری شود یعنی شبکه ای پشت این موضوع است. موبایل ساده ای نیست که بتوان آن را یک تخلف محسوب کرد. بسیاری از این افراد به دکتر مراجعه کرده‌اند و این ابزارها را در بدن کار گذاشته‌اند. فرد پول، رمزارز و ارز پرداخته و این تجهیزات را خریداری کرده است.

عده‌ای اجیر می‌شوند که به محض توزیع سوال در جلسه آزمون، با ابزارهای جاسوسی از سوال عکس بگیرند

پورعباس تاکید کرد: با توجه به تمام تمهیداتی که در نظر گرفته شده است امکان ندارد که تا قبل از بازشدن در مخزن هیچ انسانی با سوالات تماس داشته باشد. تا ساعت ۸ صبح فردا که سوالات در قرنطینه است هیچ امکانی برای دسترسی به سوال وجود ندارد. اما ما می‌دانیم که عده‌ای اجیر می‌شوند که به محض توزیع سوال در جلسه آزمون، با این ابزارهای جاسوسی از سوال عکس بگیرند و به بیرون ارسال کنند و در بیرون عده‌ای این سوالات را حل کنند.

وی افزود: پارسال سه نفر سه صفحه را عکس گرفتند و در عرض چند دقیقه دستگیر شدند. ممکن است عکسی بیرون بیاید اما مطلقاً پاسخی به حوزه نمی‌رود. همه دستگاه‌های مخابراتی را پارسال کشف کردیم و امسال هم با دستگاه‌های آشکارساز تمام حوزه‌ها را پوشش می‌دهیم.

معاون وزیر علوم گفت: نظام آموزش عالی بر اساس عدالت آموزشی و کارآیی سنجش ورودی دانشگاه‌ها تعریف می‌شود. یک مصوبه‌ای علاوه بر مصوبه سال گذشته در شورای امنیت کشور تصویب شد تا آزمون سراسری به سلامت برگزار شود.

وی گفت: سازمان سنجش در سال ۱۸۰ آزمون را برگزار می‌کند، برخی از هفته‌ها درگیر چند آزمون است. اکنون که در حال برگزاری آزمون، در حال برگزاری انتخاب رشته دکتری هم هستیم. شورای تامین استان و شهرستان‌ها در این زمینه تشکیل جلسه داده‌اند و همه این کارها برای این است که آزمون در نهایت عدالت آموزشی برگزار شود.

پورعباس اظهار داشت: داوطلبی که در جلسه آزمون گرفتار شود متخلف محسوب می‌شود. مجرمان با متخلفان متفاوت هستند و پلیس فتا وقتی افراد شبکه‌های متقلب را دستگیر می‌کند آنها با یک تا ۵ سال زندان مواجه خواهند بود.

تفاوت‌های نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ با نوبت دوم کنکور ۱۴۰۳

وی درباره تفاوت نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ با نوبت دوم کنکور ۱۴۰۳ گفت: تنها تفاوت این است که آزمون فرهنگیان در نوبت دوم برگزار نمی‌شود و حدود ۱۰۰ هزار نفر آمار آن نسبت به نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ کمتر است. از نظر برگزاری آزمون تفاوت خاصی در پیش نداریم. البته شیوه‌های امنیتی و حفاظتی را ممکن است ارتقا ببخشیم. ضمن اینکه نوبت دوم کنکور ۱۴۰۳ در تیرماه است و باید نسبت به خنک کردن فضای آزمونی تلاش بیشتری داشته باشیم.

رییس سازمان سنجش یادآور شد: از مراکز برگزاری آزمون از جمله دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور، دانشگاه علمی کاربردی و مراکز آموزش و پرورش تشکر می‌کنم. البته وزارتخانه‌های متعدد برای آسایش داوطلبان کنکور تلاش می‌کنند و فشار زیادی به سیستم‌های خنک کننده وارد می‌شود، پارسال یکی از کولرها دچار آتش سوزی شد که خوشبختانه با حضور آتش نشانی مشکلی پیش نیامد.

وی درباره شرایط آزمونی امسال برای دانش آموزان و همزمانی کنکور با امتحانات نهایی گفت: فرآیند درس خواندن یکسان است. داوطلبان در طول سال گذشته ده‌ها آزمون آزمایشی داده‌اند و برای داوطلبانی که دانش آموز هستند یک مقدار فضای درسی سنگین‌تر است. اما درس‌ها همان درس‌ها است و داوطلبان می‌توانند آن را مدیریت کنند.

پورعباس درباره آمار برگزاری نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ گفت: چهار آزمون گروه‌های علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی صبح پنجشنبه ۶ اردیبهشت و آزمون گروه‌های هنر و زبان‌های خارجی عصر پنجشنبه ۶ اردیبهشت و آزمون گروه علوم تجربی با جمعیتی بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر در صبح جمعه ۷ اردیبهشت برگزار می‌شود.

حوزه‌های کوچک‌تر کنکور کمتر شده‌اند و حوزه‌های بزرگ‌تر بیشتر شده‌اند

وی درباره حوزه‌های برگزاری کنکور گفت: امسال حوزه‌های امتحانی در ۴۱۲ شهرستان برگزار می‌کنیم. ملاک ما برای تعیین حوزه وجود ۵۰۰ داوطلب در یک حوزه است. نسبت به پارسال تفاوت زیادی در تعداد حوزه‌ها نداریم. حوزه‌های کوچک‌تر کمتر شده‌اند و حوزه‌های بزرگ‌تر بیشتر شده‌اند. در خارج از کشور در حدود ۲۰ کشور حوزه امتحانی وجود دارد که در نوبت تیرماه آزمون دارند.

بیش از ۹۷۰ هزار نفر کارت کنکور خود را دریافت کرده‌اند

معاون وزیر علوم درباره آخرین آمار دریافت کارت ورود به جلسه نوبت اول کنکور سراسری ۱۴۰۳ خاطرنشان کرد: بیش از ۹۷۰ هزار نفر کارت خود را دریافت کرده‌اند و اگر مشکلی داشته باشند باید به باجه‌های رفع نقص مراجعه کنند. معلولان باید قبلاً به تایید سازمان بهزیستی رسیده باشند و تسهیلات ویژه برای داوطلبان معلول درنظر گرفته شده است.

وی درباره آمار بالای گروه علوم تجربی گفت: خدمات پزشکی ایران سرآمد خدمات سلامت در دنیا است. تعداد زیادی از افراد برای درمان به ایران می آیند از همین رو رشته‌های علوم پزشکی جذاب‌تر است. رقابت اصلی داوطلبان گروه علوم تجربی در ۱۵ هزار ظرفیت رشته‌های دکتری عمومی است. در رشته علوم انسانی هم رقابت وجود دارد اما با وجود درآمد در برخی رشته‌های علوم ریاضی برخی فقط به رشته‌های علوم پزشکی فکر می‌کنند.

پورعباس اظهار داشت: داوطلبان توجه داشته باشند علاقه خیلی مهم است. برخی در رشته‌های پزشکی قبول شده‌اند ولی به ما مراجعه می‌کنند که به رشته دیگر تغییر پیدا کنند چون واقعیت رشته با علاقه آنها متفاوت است. رشته‌های مرتبط با ریاضی و مهندسی هم بسیاری از دانشگاه‌های معتبر کشور وجود دارد اما برخی از داوطلبان از شهر خود دور می‌افتند و با مشکلاتی مواجه می‌شوند بنابراین بهتر است رشته را با علاقه و تناسب به شهر خود انتخاب کنند. ۸۵ درصد ظرفیت گروه‌های مهندسی، پیراپزشکی و کشاورزی نیازی به رقابت کنکور ندارند. ۱۵ درصد ظرفیت در رقابت کنکور قرار می‌گیرند.

دو مدل آزمون‌های کاغذی هوشمند و آزمون‌های غیرکاغذی آفلاین را پیش داریم

وی درباره آزمون‌های جدید گفت: دو مدل آزمون‌های کاغذی هوشمند و دیگری آزمون‌های غیرکاغذی آفلاین را پیش داریم. در حال ورود دستگاه‌هایی هستیم که آزمون‌های هوشمند کاغذی را اجرا کنیم. در این آزمون‌ها سوال به سوال هوشمندسازی و شخصی سازی می‌شود. طبیعتاً با آن می‌توان آزمون‌های چند گزینه‌ای و تشریحی را برگزار کنیم. آزمون‌های غیرکاغذی نیاز به سخت افزارهای خاص دارد. کامپیوترهای موجود برای این آزمون‌ها کارآیی ندارند. برای سال ۱۴۰۳ باید تعداد ۱۰ تا ۳۰ هزار نفر در آزمون‌های غیرکاغذی شرکت کنند تا بتوانیم دستگاه‌های مورد نیاز را محک بزنیم. در مجموع روند امنیت، سلامت و اعتبارسنجی کنکور به این مرتبط است که از حالت سنتی فاصله گرفته شود و به سمت مدرن سازی حرکت کنیم.

پورعباس تاکید کرد: حذف کنکور با تکرار آن محقق می‌شود. حساسیت کنکور با برگزاری متعدد آن از میان می‌رود. کشورهای دیگر هم استاندارد مشخصی را برای برگزاری کنکور به کار می‌گیرند. در کشورهایی مانند انگلستان، ترکیه و چین هم شرایط و سازمان‌های مرتبط پای کار هستند، حتی در چین ارتش پای کار می‌آید.

۷ تا ۸ درصد ظرفیت اضافه به وزارت بهداشت تحمیل می‌کنیم که دلیل آن نقطه برابری افراد است

رییس سازمان سنجش درباره افزایش ظرفیت پزشکی بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: امسال سال سوم اجرای قانون افزایش ظرفیت پزشکی است. طبق قانون باید عمل شود. ما هر ساله نسبت به ظرفیت اعلامی در دفترچه ۷ تا ۸ درصد ظرفیت اضافه به وزارت بهداشت تحمیل می‌کنیم که دلیل آن نقطه برابری افراد است. ما در زمان انتخاب رشته با تعداد زیادی نمره یکسان مواجه ایم و مجبوریم آنها را معرفی کنیم. البته افزایش ظرفیت تا سقف ۲۰ درصد با هماهنگی کامل با وزارت بهداشت اجرا می‌شود. اما در مردادماه و زمان انتخاب رشته اطلاع رسانی در این زمینه صورت می‌گیرد.

وی درباره بورسیه‌های دانشجویی خاطرنشان کرد: سازمان امور دانشجویان متولی بورسیه‌های دانشجویی است. به میزان متقاضی که وجود دارد ظرفیت بورسیه‌ها در دفترچه کنکور درج می‌شود. بر اساس نمره‌های کنکور و معدل‌های استعدادهای درخشان دانشجویان بورسیه می‌شوند. از سال گذشته شرکت‌های بزرگ پای کار آمدند و ظرفیت خوبی را برای بورسیه دانشجویان درنظر گرفتند.

نحوه اعمال سابقه تحصیلی در کنکور ۱۴۰۳ به میزان ۵۰ درصد نمره سابقه تحصیلی و ۵۰ درصد نمره آزمون است

پورعباس درباره نحوه اعمال سابقه تحصیلی در کنکور گفت: امسال به این صورت است که ۵۰ درصد نمره کل نهایی از سابقه تحصیلی و ۵۰ درصد نمره آزمون است. در ۵۰ درصد سابقه تحصیلی هم اگر داوطلب در درسی نمره نداشته باشد باید آن را ترمیم کند. در سال ۱۴۰۴ میزان سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و نمره آزمون ۴۰ درصد محاسبه می‌شود. کسی که قصد دارد رشته‌های بدون آزمون را انتخاب کند نیازی به شرکت در آزمون سراسری ندارد.

وی درباره سرنوشت سازمان ملی سنجش گفت: سازمان ملی سنجش مسؤولیت های گسترده‌ای دارد. این سازمان با چهار وزارتخانه وزارت بهداشت، وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش و وزارت کار مرتبط است و پس از کنکور سراسری جزییات کاری سازمان ملی سنجش ابلاغ می‌شود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *