تیم ملی، با شکست ژاپن، مقتدرانه به نیمه نهایی صعود کرد

فوتبال

تیم ملی فوتبال ایران که در نیمه اول نتوانسته بود نمایش خوبی برابر ژاپن داشته باشد در نیمه دوم متحول شد و با نمایشی قابل قبول حریف خود را شکست داد و به مرحله نیمه نهایی صعود کرد.

تیم‌های ملی فوتبال ایران و ژاپن در مرحله یک چهارم نهایی هجدهمین دوره رقابت‌های جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ امروز شنبه ۱۴ بهمن از ساعت ۱۵ در حضور ۳۵ هزار تماشاگر در ورزشگاه اجوکیشن سیتی دوحه و به قضاوت «ما نینگ» از چین به مصاف هم رفتند که این دیدار ۲ بر یک به سود ایران خاتمه یافت. محمد محبی (۵۵) و علیرضا جهانبخش (۵+۹۰ – پنالتی) برای ایران، «ماسا موریتا» (۲۸) برای ژاپن گل زدند.

تیم ملی فوتبال ژاپن که در این دیدار با پیراهن‌های آبی مقابل سفیدپوشان ایران قرار گرفته بود، دقایق ابتدایی بازی را هجومی آغاز کرد و به دنبال رسیدن به گل برتری بود. در مقابل ملی پوشان کشورمان به دنبال آرام کردن بازی بودند تا بتوانند توپ و میدان را در اختیار بگیرند.

در دقیقه ۱۰ سامان قدوس ضربه کرنری را روی دروازه ژاپن ارسال کرد که در نگاه اول برخورد توپ به دست مدافع حریف را نشان می‌داد که به همین خاطر کمک داور ویدئویی خواستار بازبینی صحنه شد اما پس از چند ثانیه داور دستور به ادامه بازی داد. دو دقیقه بعد همکاری خوب بازیکنان ایران توپ را به علیرضا جهانبخش رساند که این بازیکن از سمت راست محوطه جریمه توپ را با فاصله کمی از بالای دروازه به بیرون زد.

در شرایطی که بازی متعادل پیگیری می‌شد، در دقیقه ۲۰ ژاپنی‌ها برای چند لحظه روی دروازه ایران خیمه زدند و فشار زیادی وارد کردند تا به گل برسند. ضربه کرنری که این تیم هم در ادامه فشارهایش روی دروازه ارسال کرد توسط کنعانی زادگان دور شد تا تیم ملی برای چند لحظه توپ را از نزدیکی دروازه اش دور کند.

در دقیقه ۲۸ در شرایطی که تیم ملی ایران بازهم در خط دفاعی آشفته و بهم ریخته بود، «ماسا موریتا» از این فرصت نهایت استفاده را برد و با جا گذاشتن چهار مدافع ایران ضربه نه چندان محکمی درون محوطه جریمه به توپ زد که پس از برخورد با پای بیرانوند کمانه کرد و درون دروازه قرار گرفت تا آبی‌های سرزمین آفتاب تابان یک بر صفر پیش بیافتند.

با وجود این که ژاپنی‌ها یک بر صفر از حریف پیش بودند اما بازهم توپ و میدان را در اختیار داشتند و اجازه ندادند ایران از میانه میدان عبور کند. با این حال در دقیقه ۴۰ در معدود موقعیت‌هایی که ایران داشت شوت سامان قدوس با فاصله اندکی از کنار دروازه به بیرون رفت. ایران در دقایق بعد از گل برنامه‌ای برای حمله کردن نداشت و بازیکنان تنها به دنبال توپ می‌دویدند و با پاس‌های اشتباه کار را سخت‌تر می‌کردند.

ملی پوشان کشورمان در دقایق پایانی نیمه اول برای لحظاتی روی دروازه حریف فشار وارد کردند و توپ‌هایی را از راست و چپ روی دروازه ارسال کردند اما در نهایت امید ابراهیمی با پاس اشتباه خود فشار را از روی دروازه ژاپن برداشت تا نیمه اول با برتری چشم بادامی‌ها به پایان برسد.

بازیکنان تیم ملی در نیمه دوم عملکرد بهتری نسبت به شروع نیمه اول داشتند و صاحب چند موقعیت هم شدند اما به دلیل تنها بدون سردار آزمون نتوانستند دروازه حریف را با موقعیت خطرناکی مواجه کنند. در یک مورد سردار آزمون می‌توانست دروازه ژاپن را باز کند که در موقعیت آفساید صاحب توپ شد.

در شرایطی که ملی پوشان کشورمان نمایش بهتری در نیمه دوم داشتند، سردار آزمون در دقیقه ۵۵ با پاسی عالی محمد محبی را وارد محوطه جریمه کرد و این بازیکن با دور زدن مدافع ژاپنی به توپ رسید و بدون معطلی ضربه آرامی را به توپ زد که دور از دستان دروازه بان ژاپن به گل تساوی تبدیل شد.

در دقیقه ۶۴ سردار آزمون با فرار از تله مدافعان ژاپن دروازه را برای بار دوم باز کرد اما داور چینی این گل را به نشانه آفساید نپذیرفت. چند دقیقه بعد هم تیم ایران که تیم برتر این دقایق بود توانست دروازه ژاپن را به طور جدی تهدید کند اما بازهم اعلام آفساید شد.

تیم ملی ایران در ادامه خوب بودنش در نیمه دوم در دقیقه ۸۳ می‌توانست دروازه ژاپن را باز کند اما ضربه سعید عزت اللهی از پشت محوطه جریمه دقیقاً به مرکز دروازه زده شد تا گلر حریف به راحتی این توپ را مهار کند. با این حال ملی پوشان کشورمان در این دقایق تیم برتر میدان بودند.

در شرایطی که داور چهار دقیقه وقت اضافه اعلام کرده بود، در دقیقه آخر محمدحسین کنعانی زادگان درون محوطه جریمه قصد عبور از مدافع ژاپنی را داشت که با خطای آن مواجه شد و داور چینی اعلام ضربه پنالتی کرد. این ضربه را علیرضا جهانبخش به گل برتری ایران تبدیل کرد.

تیم ملی فوتبال ایران که در تاریخ جام ملت‌های آسیا نتوانسته بود ژاپن را شکست دهد، با پیروزی برابر این تیم در هجدهمین دوره رقابت‌های جام ملت‌های آسیا نه تنها به نیمه نهایی صعود کرد بلکه برای نخستین بار مردان سرزمین آفتاب تابان را شکست داد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *