اجرای طرح غربالگری دیابت و فشار خون در ایلام

فشار

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی غربالگری دیابت و فشار خون در این استان، گفت: دیابت و پرفشاری خون از مهمترین عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر با مرگ و میر بالا هستند.

 علی نیکونهاد روز یکشنبه در نشست طرح بسیج ملی غربالگری دیابت و فشارخون بالا برای ارتقای برنامه سلامت خانواده اظهار کرد: این طرح از بیستم آبان ماه در تمامی مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، پایگاه‌های سلامت، خانه‌های بهداشت و سازمان‌ها و ادارات دولتی و خصوصی آغاز شده و اواسط دی‌ماه به پایان می‌رسد.

وی تصریح کرد: هدف از این طرح افزایش بیماریابی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به دیابت و پرفشاری خون و همچنین افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل دیابت و فشارخون بالا در افراد ۱۸ سال و بالاتر و زنان باردار در همه گروه‌های سنی است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز با بیان اینکه این دو بیماری به صورت خاموش در جامعه گسترش یافته و زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌های خطرناک و تهدیدکننده سلامت مردم است، گفت: این دو به همراه عوارض بسیار شایعی که ایجاد می‌کنند همچون حملات قلبی، سکته‌های مغزی، نارسایی پیشرفته کلیه و دیالیز و قطع عضو، هزینه‌های سنگینی را به بیماران، خانواده ها، جامعه و دولت تحمیل می‌کنند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایلام در ابتدای این نشست، اظهار داشت: یکی از مهمترین نمادهای پیشرفت هر کشور بهبود شاخص‌های مربوط به سلامت است و یکی از بهترین و منطقی‌ترین راه‌های ارتقای سطح سلامت، پیشگیری از بیماری است.

هدایت حیدری‌زاده افزود: با رواج سبک زندگی ناسالم از جمله کم تحرکی، استفاده از مواد غذایی ناسالم، مصرف دخانیات و تنش ناشی از پیچیدگی‌های زندگی در دنیای امروز، شاهد افزایش شیوع بیماری‌های غیر واگیر همچون دیابت و پرفشاری خون هستیم.

وی دیابت و پرفشاری خون را مهمترین عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر با مرگ و میر بالا دانست که با اصلاح روش‌های سبک زندگی تا حد زیادی می‌توان از بروز آن‌ها پیشگیری کرد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *