در نشست ۲روزه مقامات ارشد استان‌های مرزی ایران و ترکیه منعقد شد؛

تفاهم‌نامه همکاری استان‌های آذربایجان غربی و وان ترکیه

IMG_20230929_114405_170

استاندار آذربایجان‌غربی و والی وان ترکیه با امضای تفاهم‌نامه ۳۰ بندی، بر افزایش تعامل دوجانبه تاکید کردند.

به گزارش مهران‌نیوز به نقل از پایگاه خبری استان سازان، نشست ۲روزه همکاری‌های اقتصادی استان‌های مرزی ایران و ترکیه با حضور مقامات ارشدآذربایجان‌غربی و وان ترکیه برگزار شد.

در پایان این نشست که استانداران و مدیران اجرایی دو طرف و جمعی از فعالان اقتصادی و تجاری حضور داشتند و در کمیسیون‌ها و کمیته‌های تخصصی به بحث و تبادل نظر در خصوص موضوعات مختلف پرداختند، تقاهم‌نامه‌ای مشتمل بر ۳۰ بند به امضای بالاترین مقامات اجرایی ۲ طرف رسید.

براساس بندهای این تفاهم‌نامه، استان آذربایجان‌غربی و استان وان ترکیه در زمینه توسعه زیرساخت‌ها، بازگشایی مرزهای جدید بین استان‌های مرزی ترکیه و ایران و همچنین ایجاد مرز جدید ترانزیتی و صادراتی در کاپی‌کوی – رازی خوی با یکدیگر همکاری خواهند داشت.

توسعه همکاری‌های حمل‌ونقل ریلی باری و مسافری از دیگر بندهای تفاهم دو طرف است که با چشم‌انداز افزایش ترانزیت کالای ریلی دو طرف از ۷۰۰ هزار تن به ۱٫۵ میلیون تن در سال امضا شده است.

فعال‌سازی خط قطار از تهران به خوی و آنکارا، برگزاری المپیادها و تورنمنت‌های ورزشی با حضور تیم‌های علمی و ورزشی استان‌های مرزی ترکیه و ایران و ارتقای سطح گردشگری نیز در بندهای تفاهم‌نامه مشترک میان استانداران آذربایجان‌غربی و وان ترکیه آمده است.

استاندار آذربایجان‌غربی و والی وان ترکیه در این نشست بر لزوم افزایش همکاری‌ها تاکید کرده و خواستار تمرکز فعالان بخش خصوص برای افزایش این تعاملات شدند.بر اساس توافق انجام شده، نشست بعدی استانداران استان‌های مرزی ایران و ترکیه بهار سال آینده به میزبانی ارومیه برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *