حمله اسرائیل به کنسولگری ایران و ضرورت مقابله به مثل…

سفارت

…………………………………..

⭕️ مهران‌نیوز/ خداداد ابراهیمی

اسرائیل به دنبال فرافکنی از شکست در جنگ غزه، روز گذشته با جنگنده‌های اف‌٣۵ با شش موشک به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق حمله کرد. دراین حمله ددمنشانه که مقارن با ۱۳ فروردین ۱۴۰۳( اول اوریل) صورت گرفته، هفت نفراز هموطنان ما ازجمله‌‌ مستشاران نظامی ، سردار «محمدرضا زاهدی» و سردار «محمدهادی حاجی رحیمی» و نیز ۶ شهروند سوری به شهادت رسیدند و تعدادی نیز زخمی شده‌اند. این خبر بهت‌آور، توجه عمومی و محکومیت شدید بسیاری از کشورها را برانگیخته است.
این حمله وحشیانه‌ی اسرائیل با محکومیت قاطع روسیه ، چین ، مصر، اندونزی، عراق، قطر، امارات،اردن، عمان، لبنان، یمن، سوریه، کویت، پاکستان، ونزوئلا، کوبا و برخی از کشورها و واکنش‌های فعالان سیاسی و رسانه‌‌ای جهان مواجه شده است.واکنش‌ها حاکی از آن است که
تعرض به حریم سفارت خانه و کنسولگری و منافع آن در واقع تعرض به تمامیت ارضی و منافع ملی آن کشور شمرده می شود و مطابق با مواد بیست و دو، بیست و چهار و سی‌ام قرارداد وین ، سفارت خانه‌ها و کنسولگری‌ها و همچنین محل اقامت مأموران و کارکنان از مصونیت‌ سیاسی برخورداربوده و بخشی از خاک آن کشور محسوب می شود. بنابراین، حق هرگونه اقدام تلافی‌جویانه و مقابله به مثل از سوی جمهوری اسلامی محفوظ خواهد بود
بی گمان تاکنون ایران، هیچ کدام از تجاوزات جنگی اسرائیل را بی‌پاسخ نگذاشته و رژیم صهیونیستی به خوبی می‌داند که پاسخ  ایران، دندان شکن و پشیمان کننده خواهد بود.چرا که با تاسی به اصل مقابله به مثل که قرآن کریم برای حفظ هویت، عزت و استقلال خود،آن را چراغ راه مسلمانان قرار داده است، باید باتمام قوا با متجاوزان، مقابله به مثل شود آن گونه که فرموده است؛
‏فمَن اعتدَی علیکم فَاعتَدُوا علیه بمثلِ ما اعتدی علیکم
دراین بزنگاه حساس، پاسخ جمهوری اسلامی به ارتش اسرائیل کودک کش از چند جهت حائز اهمیت و درخور اعتنا خواهد بود؛

نخست اینکه قبل از هرچیز ایران نباید در پاسخ به اسرائیل عجله کند. بلکه هوشمندانه و با دیپلماسی فعال خود در اجماع سازی بین المللی در راستای محکومیت اسرائیل اقدام کند.
دوم اینکه با پاسخ کوبنده ایران، رژیم نامشروع و غاصب اسرائیل، یک باردیگر متنبه خواهد شد که ایران همچنان قدرت اول نظامی منطقه بوده و خواهد بود و گوشمالی نوچگان آمریکای جهانخوار را در دستور کار خود دارد.
سوم اینکه مقابله به مثل ایران با اسرائیل، دراین برهه‌ی تاریخی، مطالبه‌ی افکار عمومی مبنی بر نمایش اقتدار نظامی و سرکوب دشمن متخاصم و نیز حفظ عزت و تمامیت ارضی کشور عزیزمان را تامین خواهد کرد.
چهارم اینکه چین و روسیه، مورد راستی آزمایی حمایت از ایران در جنگ‌های منطقه‌ای قرار خواهند گرفت که آیا این دو کشور، فقط به منافع خود در ایران می اندیشند و یا به هنگام مخاطرات و درگیری‌های نظامی، به عنوان حامیان قابل اعتماد ایران، می‌توان به آنان تکیه کرد؟!

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *