۱۰ تهدید اصلی جهان را در سال ۲۰۲۱ بشناسید

 

 هفته‌نامه تایم به ۱۰ مخاطره جهان در سال میلادی جاری پرداخته است. 

نخستین مخاطره، مشروعیت سیاسی در آمریکاست. جو_بایدن درحالی دوران ریاست‌جمهوری خود را آغاز کرده که تقریبا یک‌سوم مردم آمریکا معتقدند ریاست‌جمهوری او نامشروع است. بایدن، ضعیف‌ترین رئیس‌جمهوری از سال ۱۹۷۶ یعنی زمان ورود جیمی_کارتر به کاخ‌سفید است.

دومین مخاطره بزرگ، تداوم همه‌گیری کروناست که نه‌تنها زندگی مردم، بلکه ثبات سیاسی و اقتصادی جهان را تهدید می‌کند. کشورها تلاش می‌کنند برنامه‌های جاه‌طلبانه در حوزه واکسیناسیون مردم خود را اجرا کنند و این درحالی است که میراث همه‌گیری برای جهان، میزان بالای بدهی، افزایش نابرابری‌ها، از میان رفتن اعتمادها و بیکاری گسترده نیروی کار است.

سومین مخاطره، تحولات در مسیر مبارزه با تغییرات_آب‌وهوایی است. حرکت به سمت به صفر رساندن انتشار گازهای_گلخانه‌ای، فرصت‌های عظیم برای بخش‌خصوصی پدید خواهد آورد و میزان بالای سرمایه‌گذاری در این زمینه انجام خواهد شد. اما برندگان و بازندگان، بیشتر تحت‌تاثیر فاکتورهای سیاسی تعیین خواهند شد تا نیروهای بازار.

چهارمین مخاطره، گسترده‌تر شدن رقابت میان چین و آمریکا است. تمایل واشنگتن و پکن به ثبات در روابط آمریکا و چین سبب می‌شود در برخی حوزه‌ها از تنش‌ها کاسته شود. اما واشنگتن قصد دارد برای مقابله با چین، هم‌پیمان‌های اروپایی را با خود همراه کند.

پنجمین مخاطره، کند شدن جریان آزاد داده‌های حساس بین کشورهاست که هزینه‌ها را برای شرکت‌ها بالا می‌برد و در مدل‌های تجاری اینترنت و گسترش اپلیکیشن‌های پرطرفدار اختلال پدید خواهد آورد. این ریسک با آمریکا و چین شروع می‌شود، اما به آنها محدود نمی‌ماند. ممنوع شدن اپلیکیشن‌ها و مسائل دیگر در برابر همکاری بین‌المللی در حوزه سلامت و تغییرات آب و هوایی مانع به‌وجود خواهد آورد.

ششمین مخاطره، ریسک حملات سایبری است. هر تلفن همراه یا رایانه می‌تواند به محل ورود هکرها تبدیل شود و کشورها و مجرمان سایبری تقریبا به‌صورت کامل از مجازات می‌گریزند. سال‌جاری میلادی به‌دلیل گسترش استفاده از فضاهای مجازی و اینترنت، زمینه برای ریسک‌های بی‌سابقه ژئوپلیتیک و فناوری در فضای سایبری فراهم است.

هفتمین مخاطره، اقدامات احتمالی اردوغان است. مشکلات اقتصادی و واکنش نامناسب دولت ترکیه به همه‌گیری کرونا سبب خواهد شد اردوغان برای جلب حمایت رای‌دهندگان دچار مشکل شود. نارضایتی‌ها به ناآرامی‌های احتمالی منجر می‌شود و دولت به سرکوب مخالفان خواهد پرداخت.

هشتمین ریسک، وضعیت نامطلوب خاورمیانه است. خاورمیانه بزرگ‌ترین بازنده همه‌گیری کروناست. سال پیش به‌دلیل همه‌گیری کرونا، تولیدکنندگان نفت در خاورمیانه و شمال آفریقا شاهد سقوط تقاضا برای نفت و افت شدید قیمت‌ها بودند. بسیاری از دولت‌های منطقه باید از هزینه‌ها بکاهند و این به معنای ضعف اقتصاد و رشد بیکاری است. اصلاحات به آهستگی انجام خواهد شد و ناآرامی‌های بیشتری مشاهده می‌شود.

نهمین مخاطره، وضعیت اروپا پس از آنگلا_مرکل است. مرکل در آینده نزدیک و پس از ۱۵ سال حضور در قدرت به‌عنوان صدراعظم آلمان، از صحنه قدرت کناره‌گیری می‌کند و این یک ریسک بزرگ برای اروپا محسوب می‌شود. در آینده مرکل حضور نخواهد داشت تا رهبران اروپا را به انعطاف تشویق کند و به همین دلیل هرگونه مشکل اقتصادی، روند بهبود شرایط را که روندی شکننده است دچار اختلال خواهد کرد و سبب تقویت گرایش‌های پوپولیستی خواهد شد.

دهمین مخاطره، وضعیت نگران‌کننده آمریکای لاتین است. پس از خاورمیانه، آمریکای لاتین بیشترین لطمه را از همه‌گیری کرونا دیده است. میزان واکسیناسیون در این منطقه بسیار پایین بوده و کشورهای منطقه برای مقابله با تبعات همه‌گیری در شرایط بسیار نامناسب قرار دارند، یعنی از آمادگی لازم برخوردار نیستند. امسال در آرژانتین و مکزیک انتخابات پارلمانی و در شیلی، اکوادور و پرو انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار خواهد شد و انتظار می‌رود فشارهای سیاسی و اقتصادی شدت پیدا کند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *