انفعال متولیان سیاست خارجی در مقابله با تحریف هویت خلیج فارس

IMG_20230110_223641_123

…………………………………….
🔳 مهران‌نیوز- خداداد ابراهیمی
بیست و پنجمین دوره دو سالانه جام فوتبال ملت‌های خلیج فارس موسوم به “کأس الخلیج (الفارسی) ۲۰۲۳” با حضور ۸  تیم عربی در ورزشگاه “جذع النخله” شهر بصره کشور عراق درحال برگزاری است و حاشیه‌های این دوره از مسابقات با واکنش‌های رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی و ورزشی بین المللی مواجه گردیده است؛
اظهارات مغایر با منافع دو ملت ایران و عراق از سوی مقتدی صدر، رهبر جریان صدر و «محمد‌ شیاع السودانی»،‌ نخست‌ وزیر عراق بود که در مسابقات جام ملت‌های خلیج فارس از عبارت جعلی «خلیج عربی» استفاده کردند. شرکت پُست عراق نیز با دستور “هيام الياسری” وزیر ارتباطات، مجموعه‌ای از تمبر و کارت پستال با نام “خلیج عربی” به مناسبت جام موسوم به خلیج ( ۲۵) در بصره خبر داد. به دنبال آن کنفدارسیون فوتبال آسیا و‌ فیفا نیز در پیج رسمی خود نام جعلی خلیج عربی را به کار بردند و جانی اینفانتینو رئیس فیفا هم در پست اینستاگرامی خود از نام جعلی خلیج عربی به جای خلیج فارس استفاده کرد.
این در حالی است که در اسناد تاریخی و رسمی نام پهنه آبی خلیج فارس، همواره با نام‌های سرزمین ایران پیوند داشته و در زبان‌های گوناگون، ترجمه یا معادل «خلیج فارس، بحر فارس و دریای پارس» بوده‌است.
این حجم گسترده از جعل نام و هویت تاریخی خلیج فارس که بی‌سابقه بوده موجب شد تا هموطنان ایرانی و رسانه‌ها دربرابر این تحریف مرموز سیاسی واکنش‌های اعتراض آمیزی را اتخاذ کنند.
دراین راستا تنها شاهد انتشار یک بیانیه خنثی و کم رمق از سوی فدراسیون فوتبال بودیم که به نظر می‌رسد لحن ملایم متن آن را در ارتباطات تاج رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان با رئیس فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌توان ریشه یابی کرد.
علی‌رغم انعکاس چند روزه‌ی این خبر در رسانه‌ها متاسفانه همچنان شاهد انفعال مسئولان سیاست خارجی کشورمان هستیم.
چرا وزارت امور خارجه سفیر عراق را احضار نمی کند؟
چرا کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، سیاست سکوت در پیش گرفته است؟
چرا هنوز شاهد واکنش رسمی و قاطع دستگاه دیپلماسی و متولیان سیاست خارجی نیستیم؟

#خلیج_فارس

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *