جستاری در جزئیات افزایش نمایندگان مجلس

IMG_20230108_223509_222

استان‌های ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان و سمنان بدون تغییر در حوزه‌های انتخابیه و بدون افزایش تعداد نمایندگان و به شیوه قبلی به کار خودث ادامه خواهند داد.

 به گزارش مهران‌‌نیوز به نقل از کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس، اعضای کمیسیون محدوده‌های جدید حوزه‌های انتخابیه و تعداد افزایش ۴۰ نماینده برای استان‌های مختلف را مشخص کردند.

بر اساس مصوبه انجام شده در طرح افزایش تعداد نمایندگان ۴ نماینده به تعداد کل نمایندگان استان تهران اضافه می‌شود. استان تهران اکنون ۳۵ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد که در این طرح مقرر شده تا این تعداد به ۳۹ نماینده افزایش پیدا کند.استان‌های خوزستان و کرمان نیز هر کدام ۳ نماینده به تعداد کل نمایندگان آن‌ها در مجلس اضافه می‌شود.استان خوزستان ۱۸ نماینده در مجلس دارد که با این افزایش، ۲۱ نماینده در مجلس خواهد داشت همچنین استان کرمان اکنون ۱۰ نماینده در مجلس دارد که این تعداد به ۱۳ نماینده می‌رسد.براساس طرح افزایش تعداد نمایندگان به تعداد نمایندگان هر یک از استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، فارس، هرمزگان و یزد دو نماینده اضافه خواهد شد.آذربایجان غربی، اردبیل، بوشهر، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، قزوین، قم، کردستان، کرمانشاه، گلستان، لرستان، مازندران، مرکزی و همدان نیز آنگونه که در طرح افزایش تعداد نمایندگان دیده شده، هر کدام یک نماینده به تعداد نمایندگان آن‌ها افزوده خواهد شد.استان‌‎های چهارمحال و بختیاری و زنجان نیز بدون افزایش تعداد نمایندگان باقی می‌مانند و فقط حوزه‌های انتخابیه آن‌ها اصلاح می‌شود.استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، گیلان و سمنان بدون تغییر در حوزه های انتخابیه و بدون افزایش تعداد نمایندگان و به شیوه قبلی به کار خود ادامه خواهند داد.

یادآور می‌شود برابر اصل ۶۴ قانون اساسی به ازای هر ۱۰ سال ۲۰ نماینده می‌تواند به مجلس شورای اسلامی اضافه شود که اکنون با گذشت دو دهه، این تعداد به ۴۰ نماینده افزایش پیدا کرده است.این ۴۰ نماینده برای حوزه‌های انتخابیه‌ای که از لحاظ جمعیت و پراکندگی به حدنصاب رسیده‌اند، تصویب و توزیع شده‌اند.

 این مطلب صرفا مصوبه کمیسیون بوده و باید در صحن علنی مورد رسیدگی قرار گرفته و به تأیید شورای نگهبان برسد تا سپس دولت آن را اجرا کند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *