تیک آبی رئیس جمهور و مابقی قضایا…

IMG_20230107_104021_839

…………………

اخیراً «تیک آبی» رئیس جمهور در اینستاگرام، در فضای مجازی، حاشبه‌هایی به دنبال داشته و به واکنش‌های برخی فعالان سیاسی و رسانه‌ای منجر شده است؛‌ دولت که خود این شبکه‌ها را برای میلیون‌ها ایرانی فیلتر کرده چرا  خود از این قانون مستثنی  شده است؟! و پرسش‌هایی با تیترهایی متنوع؛

«آقای رئیسی تیک آبی برای تو؛ قطعی اینترنت برای من؟!»

«اخراج مردم از اینستاگرام با فیلترینگ دریافت تیک آبی برای رئیسی»

«فیلتر برای جمهور تیک آبی برای رئیس؟!»

«چرا رئیسی برای گرفتن تیک آبی از پلتفرمی فیلترشده تلاش کرد؟»

«چرا رئیس جمهور از اینستاگرام باتیک آبی تائیدیه اعتباری گرفته است؟»

در نهایت برای پایان دادن به حاشیه‌های این موضوع، دفتر رئیس جمهور اعلام کرد که سید ابراهیم رئیسی فعالیتی در اینستاگرام ندارد اما برای آنکه تفاوت صفحه اصلی رئیس‌جمهور با صفحات مشابه مشخص شود، مکاتبه‌ای با شرکت متا انجام شد و آنها نیز جواب ما را دادند.
دفتر رئیس‌جمهور در پاسخی به روزنامه جهان صنعت اطلاع داد: با توجه به فعالیت صفحات متعدد به نام آیت‌الله رئیسی در شبکه‌های اجتماعی خارجی و در نتیجه انتساب مطالب مخدوش، دفتر رئیس‌جمهور از ماه‌ها قبل اقدامات و پیگیری‌هایی را از این شبکه‌های اجتماعی برای تشخیص اصالت برای کاربران انجام داده بود و آخرین پاسخ شرکت متا (مالک اینستاگرام) ۲۴ تیرماه دریافت شده است. نهایتا به تازگی یکی از این شبکه‌ها به این پیگیری‌ها ترتیب اثر داده است با این وجود تلاش برای القای رویکرد دوگانه دولت در قبال شبکه‌های اجتماعی یعنی ایجاد محدودیت در دسترسی عمومی و گرفتن نشان اصالت، خلاف واقع است و سند روشن این موضوع نیز توقف فعالیت صفحه آیت‌الله رئیسی در شبکه اینستاگرام از زمان اعمال محدودیت‌هاست، به نحوی که در ۱۰۰ روز گذشته فرسته جدیدی روی این صفحه بارگذاری نشده است.
یادآور می‌شود؛
تیک آبی یا نشان تایید علامتی است که در کنار نام افراد مشهور در اینستاگرام ، تیک تاک ، توییتر ، فیسبوک و سایر شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است تا مخاطبان بتوانند پیج‌های رسمی و تایید شده را از پیج‌های فیک و تقلبی تشخیص دهند و با خیال راحت صفحه واقعی شخص مورد نظر را دنبال کنند.
اما نشان تایید فقط برای افراد مشهور و پرطرفدار است ؟
اینستاگرام این نشان را به افرادی می‌دهد که فکر می‌کند «مورد علاقه عموم» هستند. افزون بر این، شما باید یک فرد مشهور، سلبریتی یا برند جهانی باشید.
در‌حال‌حاضر رئیس جمهور اکانت ۲٫۸ میلیونی و رئیس قوه قضائیه اکانت ۲۴۳ هزارتایی دارند و رئیس مجلس شورای اسلامی با وجود تیک آبی صفحه اینستاگرامش تعلیق شده است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *